Dobili smo naš kutak za velike ideje
13.03.2024.Oplenac je na Sretenje vrveo od dece koja su došla da učestvuju u istorijskoj šetnji, isprate svečanu ceremoniju polaganja venaca i obiđu znamenitosti na brdu iznad Topole. Po izlasku iz mauzoleja sačekao ih je Karađorđe u svečanoj narodnoj nošnji, sa autentičnim jataganom i kuburom zadenutim za pojas.
Deca su provela čitavih 45 minuta netremice slušajući svaku reč Crnog Đorđa i postavljajući najrazličitija pitanja, od toga ko mu je najljući neprijatelj, preko raspitivanja o topovima, do toga zašto jedna šnicla nosi njegovo ime i da li voli da jede hamburgere.
Ovaj nesvakidašnji prizor deo je programa Dečjeg Sretenja koji je naša fondacija “Koreni”, pod pokroviteljstvom Njihovih kraljevskih visočanstava princa Mihaila Karađorđevića i princeze Ljubice Karađorđević, po prvi put organizovala ove godine.
Od 15. do 18.2. na Oplencu i u Karađorđevom gradu u Topoli održan je niz aktivnosti kroz koje su mališani bolje upoznali svoju istoriju i tradiciju.
Kaligrafija, tradicionalno pojanje, tkanje, folklor, heraldika, ornamentika, samo su neke od tema kojima su se mališani školskog uzrasta bavili tokom malog raspusta.
Za to vreme njihovi roditelji sa timom psihologa takođe su učestvovali u kreativnim radionicama, a potom i razgovarali o tome kako se roditeljstvo menjalo tokom poslednja dva veka.
Program je završen druženjem sa princem Mihailom i princezom Ljubicom, tokom kog su deca postavljala Njihovim visočanstvima raznorazna pitanja. Nakon skoro sat vremena razgovora ostalo je još poneko neodgovoreno pitanje, ali su mališani kućama otišli prepuni lepih utisaka i obećanjem da će na Dečje Sretenje doći i naredne godine.
Njeno kraljevsko visočanstvo princeza Ljubica ovom prilikom je izjavila:
U doba kada se svi žalimo da deci koncentracija popušta i da ih je teško animirati bilo čime što se ne nalazi na nekakvom ekranu, videti na desetine dece kako sa punom pažnjom čitav školski čas slušaju, učestvuju i postavljaju kreativna pitanja, zaista je ohrabrujuće. Kad god organizujemo sadržaje za decu, držimo se jedne premise: deci ne treba pričati, već pokazati primerom.
Zato smo sve aktivnosti u okviru Dečjeg Sretenja osmislili tako da se deca kroz interakciju i radioničarske aktivnosti bliže upoznaju sa našom tradicijom, istorijom, kulturom i verom.
I zaista, deca izvanredno reaguju na ovakve sadržaje, potpuno su koncentrisani dok učestvuju, nećete videti da im pažnja odluta ili da se dohvate telefona. Još jednom su nas iznenadili svojom kreativnošću i otvorenošću da uče, istražuju i razvijaju svoje veštine. Svi mi u organizaciji smo uživali pripremajući ovaj događaj i družeći se sa decom.
Dečje Sretenje je pilot projekat koji je izazvao veliko interesovanje, a ako je sudeći po utiscima i roditelja i dece, ovaj događaj će nesumnjivo postati tradicija u Topoli. Projekat je ove godine organizovan uz podršku Fortuna marketa i fabrike vode Palanački kiseljak, kako bi učešće za sve mališane bilo besplatno.
Dečje Sretenje je više od festivala – to je prilika za decu da se povežu sa svojim nasleđem na interaktivan način, otvarajući put ka budućnosti punoj poštovanja prema svojim korenima.
Za sve fotografije zahvalni smo Nenadu Jakovljeviću.
Učešće u aktivnostima bilo je besplatno zahvaljujući prijateljima Dečjeg Sretenja: Fortuna marketi, Karađorđe voda fabrike vode Palanački kiseljak, Srbski pravoslavni pojci, Biblioteka Radoje Domanović iz Topole, Muzička škola “Petar Ilić” iz Aranđelovca sa svojim odeljenjem u Topoli, KUD Oplenac, oplenačko namesništvo Srpske pravoslavne crkve, Zadužbina kralja Petra I, Stara škola HUB, Udruženje stručnjaka za podršku deci i mladima Logos T i seosko turističko domaćinstvo Jovanović.
Organizaciju ovakvog događaja ne bismo mogli ni da zamislimo bez podrške naših posvećenih koordinatora i volontera, te im se i ovde zahvaljujemo.
Hvala vam što ste i ovoga puta bili tu uz nas, a kako ne biste propustili ni jedno naredno dešavanje, učlanite se u našu zajednicu tako što ćete ukucati svoj email ispod.