Devojke na prijemu volontera
Tradicionalni prijem volontera: Veče puno emocija
30.09.2024.
princ Mihailo i princeza Natalija Karađorđević
Treći reli kraljevića Tomislava: svečani defile oldtajmera na Oplencu
11.11.2024.
07.11.2024.

Otvorili smo prirodno dečje igralište na Oplencu

U predivnom ambijentu Oplenačke šume, 6. novembra, otvorili smo novo prirodno dečje igralište. Na ideju o izgradnji igrališta došli smo kroz razgovor sa roditeljima i mladima u Topoli, primetivši da ova varoš, uprkos velikom broju dece, nije imala nijedno igralište koje bi im pružilo sigurno mesto za igru i druženje.

Započeli smo ovu inicijativu vođeni željom da deci obezbedimo prostor gde će moći da razvijaju svoje fizičke i socijalne veštine kroz igru na otvorenom.

Naša posvećenost i rad na ovom igralištu inspirisali su lokalnu zajednicu i podstakli je da prepozna važnost ovakvih prostora za razvoj dece, tako da Topola danas ima četiri igrališta, čime smo zajedno obogatili život topolskih mališana i stvorili bezbedno mesta za odrastanje budućih generacija.

Oplenačko dečje igralište nalazi se iza crkve svetog Đorđa, na mirnoj lokaciji koja pruža savršenu oazu za igru i istraživanje. Razvijeno je sa idejom da se deci omogući kontakt sa prirodom, a istovremeno da se osnaži njihova kreativnost i fizička aktivnost. 

Zbog čega smo se odlučili za prirodno dečje igralište?

Prirodno igralište pruža brojne pogodnosti za razvoj dece. Neprimetno se uklapa u okolinu, i pritom podstiče razvoj motoričkih veština, omogućavajući deci da se penju, trče i istražuju u prirodnom okruženju.

Boravak na otvorenom doprinosi mentalnom zdravlju i opuštanju. Na igralištu se nalaze sprave kao što su ljuljaška, zip, kanjon, njihalice… Ali i dečje selo, koje podstiče maštu i stimuliše grupnu igru pretvaranja. Sve aktivnosti su osmišljene tako da stimulišu decu na fizičku aktivnost, ali i na kreativno razmišljanje

Kako je izgledala gradnja igrališta?

Naša ideja o igralištu izrasla je iz želje da deci obezbedimo mesto za igru u prirodi, gde će moći da se razvijaju u okruženju koje neguje njihov fizički i emocionalni rast. Kada smo počeli da razvijamo ovu zamisao, nekoliko arhitekata se priključilo projektu s ciljem da zadržimo jedinstvenu prirodnu konfiguraciju terena na Oplencu i doprinesemo njegovoj lepoti, umesto da je naružimo. Više puta smo menjali zamišljenu lokaciju samog igrališta dok nismo došli do idealnog rešenja koje se uklapa u konfiguraciju terena.

Elementi igrališta napravljeni su od prirodnih materijala, kao što su drvo, kamen, zemlja, što dodatno doprinosi ekološkoj svesti kod najmlađih. Nismo želeli da narušavamo integritet šume i sečemo drveće, već smo koristili pale balvane iz parka za ivičnjake, i igralište dizajnirali tako da se prirodno uklopi u postojeći pejzaž.

Na igralištu se nalaze sprave kao što su ljuljaška, zip, kanjon, njihalice… Ali i dečje selo, koje podstiče dečju maštu i stimuliše grupnu igru pretvaranja. Sve aktivnosti su osmišljene tako da stimulišu decu na fizičku aktivnost, ali i na kreativno razmišljanje.

Igralište je smešteno u dubokoj šumi, što znači da je zaštićeno od sunca tokom cele godine, a deca mogu da uživaju u hladovini i čistom vazduhu. Osim klasičnih sprava, deca savladavaju prirodne prepreke poput staza, kosina i stabala, čime stiču osećaj za ravnotežu i razvijaju svoje motoričke veštine u sigurnom prirodnom okruženju.

Ovo igralište je plod zajedništva i dobročinstva

U ovaj projekat uključili su se mnogi prijatelji Fondacije koji su prepoznali potrebu za prostorom gde deca mogu slobodno da se igraju, uče i razvijaju. U razradi projekta timu Fondacije Koreni pridružili su se Marko Jokić u prikupljanju sredstava i podrške, odgovorni projektant Nataša Petrović (master pejzažne arhitekture), PR Geodetska agencija BG-Geo Topola, građevinski inženjer Ivan Radojčin, i radnja za prevoz robe i izvođenje radova u građevini Gavrilović Momir koja je izvela zemljane radove. Izgradnju je organizovao i nadgledao NJKV princ Mihailo Karadjordjević lično.

Sprave su proizvele kompanije Infano doo i Robinia development u Srbiji, od domaćeg bagrema, i sertifikovane su po najvišim standardima bezbednosti. Sertifikaciju igrališta sprovela je kompanija Terra-pak.

Sredstva za izgradnju igrališta prikupljena su kroz dobrotvorne priloge na Dečjem festivalu Oplenac, kao i od brojnih donatora, među kojima su vinarija Aleksandrović, Šumadija granit, topolske porodice Jokić, Galon, Anđelić i Miletić, kompanija Sebre, Fortuna marketi, VodaVoda, restoran Malo Jezero u Topoli, Petrovdanski turnir u malom fudbalu, Valp radionica za izradu konjičke opreme, kompanija Stara Varoš, restoran Vožd i otac Jovan Veselinov ispred Melenačke parohije.

U izgradnju igrališta su se uključili i brojni građani Topole, lokalna samouprava, JKSP Topola, mali proizvođači i zanatlije.

Želimo da se zahvalimo svima koji su podržali naš projekat i doprineli otvaranju prirodnog dečjeg igrališta. Bez svesrdne pomoći naših sponzora, prijatelja i volontera ovaj san ne bi bio moguć. Hvala vam što ste bili uz nas na ovom putu.

Oplenac je dobio još jedan dragulj, mesto gde se sreća, igra i priroda spajaju u savršenoj harmoniji.

A šta dalje?

Ovo nije kraj, već samo prvi korak. Planiramo dalje proširenje prostora za aktivnosti u prirodi i porodično druženje.

Da bi ova ideja zaživela potrebna nam je vaša podrška. Svaka donacija na račun broj 160-555284-05 (Banka Intesa, u svrhu uplate upišite donacija, šifra plaćanja 287) dovešće nas korak bliže ka ostvarenju cilja.

Ukoliko želite da budete u toku sa svim aktuelnim dešavanjima, pridružite se Klubu prijatelja Fondacije i dodajte svoj e-mail u formu ispod ovog teksta.

Prirodno dečje igralište na Oplencu deci omogućava kontakt sa prirodom, a istovremeno jača njihovu kreativnost i podstiče na fizičku aktivnost. 

Zajedno podržavamo rast onih koji će nas naslediti.

Pridružite se našem Klubu prijatelja (učlanjenje je besplatno i bez obaveze):

Please wait...

Hvala Vam!

Prijavili ste se u Klub prijatelja Fondacije Koreni.